Intézményünk szervezésében szemléletformáló workshopot tartottunk, ahol neves külső előadókat, szakembereket hívtunk meg, hogy közösen gondolkodhassunk a mindennapi szakmai problémákról, amelyekkel szembesülünk. A találkozó során nemcsak a kihívásokat azonosítottuk, hanem a dr. Pető Csilla és Boris Péter klinikai szakpszichológusok által felkínált megoldási javaslatokat is megismerhettük.
Előadásaik során kitértek a kötődési rendellenességekre, iskolakerülési problémákra, a kiégés veszélyére, valamint a pozitív visszajelzés hiányának következményeire, amelyek szinte törvényszerűen jelentkeznek a gyermekvédelmi munka során. Ennek tükrében kiemelten fontosnak tartották a „zsilipelés” és a lelki ki- és bemosakodás technikáinak alkalmazását, hogy visszaállítsuk saját komfortérzetünket. Ez lehetővé teszi számunkra, hogy „levegőhöz jussunk”, és hatékonyan segíthessünk azokon a gyerekeken és fiatalokon, akikért dolgozunk, és akikért ezt a hivatást választottuk.
A szakellátásban élők támogatása során gyakran szükséges a helyzetek megfordítása, az esetleges problémák megelőzése, és nekünk, szakembereknek kell az első lépéseket megtenni, hogy hatékony védelmet nyújthassunk a gyermekeknek, és valóban segítséget jelentsen munkánk.
A nap zárásaként beszámoltunk az önismereti csoportjaink működéséről és az eddig elért eredményekről. Megosztottuk tapasztalatainkat, és megvitattuk a további fejlesztési lehetőségeket. A találkozó végén a résztvevők megerősödve, új stratégiákkal gazdagodva térhettek vissza mindennapi munkájukhoz.
Ez a workshop megerősítette bennünk azt a hitet, hogy képesek vagyunk változtatni a gyermekvédelmi rendszerben tapasztalt kihívásokon, és közös összefogással olyan szakmai és érzelmi támogatást nyújtani a gyerekeknek és fiataloknak, amelyre igazán szükségük van.
Mester Viktória – a workshop egyik szervezője