A nevelőszülői ellátás az intézményen belül jó szakmai együttműködéssel, egymást kiegészítve, segítve alkot tartalmas egységet a gyermekotthonokkal. A nevelőszülői hálózatban jelenleg több mint 470 gyermeket és fiatal felnőttet nevelünk 138 nevelőcsaládban a pár napos csecsemőtől a továbbtanulókig.
A nevelőszülőknek nagyon fontos szerepük van a vér szerinti családjukból kiemelt gyerekek sorsrendezésében. Átmeneti jelleggel gondoskodnak a hatósági döntéssel szakellátásba kerülő, segítségre szoruló gyermekekről. Saját háztartásukban teljes körű ellátást, és gondos nevelést, példamutatást biztosítanak egészséges fejlődésükhöz, önálló életkezdésüket segítik, utógondozói ellátottként is befogadhatják őket. Az ellátottak létszámát tekintve a törvényi előírásoknak megfelelően a háztartásukban saját gyermeket is nevelő nevelőszülők összesen 6, egyéb esetben maximum 5 kiskorúról/utógondozói ellátottról gondoskodhatnak. A vér szerinti családhoz való hazakerülést a kapcsolattartások biztosításával támogatják, esetenként részt vesznek az örökbefogadó családba való illesztés folyamatában.Kiemelt célunk, hogy a nevelőszülői létszámot növeljük, mert az egyre több gyermekvédelmi intézkedéssel érintett gyerek nevelőszülős, családpótló, egyéni szükségletének megfelelő elhelyezése csak így biztosítható. Ezért folyamatosan várjuk a jelentkezőket hálózatunkba! A körültekintő kiválasztást követően a jelentkezőket saját képzésünkkel készítjük fel a feladatra. Intézményünkben professzionális szakmai munka folyik, a nevelőszülők munkáját egy komoly felkészültségű és elkötelezett szakmai team segíti. Szakmai egységünkben jelenleg 2 fő hálózatvezető, 10 fő nevelőszülői tanácsadó, 2 pszichológus, és 2 növendékügyi előadó dolgozik.
Fontos törekvésünk a nevelőszülők mentálhigiénés védelme melyet több szinten is támogatunk.
A fenntartó évente zarándoklatokat és lelki napokat szervez, ahol a nevelőszülőknek lehetősége van a kikapcsolódásra, spirituális elmélyülésre.A Gyermekvédelmi Központ szintén a rekreálódást és feltöltődést célozza meg szabadidős programjaival, a nevelőszülőknek szervezett kirándulással, intézményi bállal és egyéb rendezvényekkel (pl. évzáró karácsonyi ünnepség). Kedvezményes nyaralási, táborozási lehetőségek biztosításával is segítjük a családok feltöltődését.A nevelőszülői szakmai egység szupervíziós lehetőséget biztosít, pszichológus vezetésével az ellátási területeken nevelőszülői klubok, önsegítő csoportok működnek, illetve akár az egyéni pszichés megsegítés lehetősége is nevelőszülőink rendelkezésére áll.
A nevelőszülők foglalkoztatási jogviszony keretében végzik tevékenységüket, melyért díjazásban részesülnek, a gyermek létszámtól függően. A gyermekek teljes körű ellátására nevelési díjat, és ellátmányt folyósítunk a nevelőcsaládoknak. Az ellátások, és a díjazás összegét a hatályos jogszabályok határozzák meg. A fenntartó minden évben sort kerít a kiemelkedő munkát végző nevelőszülők elismerésére. A gondozási tevékenységet segítve plusz juttatásokkal támogatjuk a nevelőcsaládokat: iskoláztatási támogatás, utógondozói ellátottak számára ruhapénz, leányanyát befogadó nevelőszülőknek járó többlet juttatás, karácsonyi- és húsvéti ajándékozás. A gondozási feladatokkal kapcsolatos, nem rendszeres költségek támogatásában szintén részt vállal a működtető. Az elmúlt években több sikeres pályázat útján lehetővé vált a nevelőszülői háztartások nagy részében eszközfejlesztésre (háztartási gépek beszerzése), illetve az ellátás tárgyi feltételeinek fejlesztésére, és a beszerzett eszközökhöz kapcsolódó kompetenciafejlesztésre is, ezeket a lehetőségeket a továbbiakban is kiaknázzuk.
A közösség megtartó, formáló, támogató erejét felhasználva célunk, hogy ne csak egyszerűen a jogszabályokban előírt teljeskörű ellátást biztosítsuk a gyermekvédelemben ellátottak számára, hanem egy biztonságot, segítséget nyújtó közösséghez is kapcsoljuk őket, amely a lelki és szellemi életük gazdagításával, pozitív közösségi élmények átélésével, támogató kapcsolatok biztosításával formálja a személyiségüket, alakítja világnézetüket, erősíti megküzdő képességüket. A görögkatolikus fenntartású gyermekvédelmi intézményekben egyedülálló módon a szakmai, és terápiás munkát lelki vezetők segítik.
Az ellátott gyerekeknek számos szabadidős programot, nyáron táborozási lehetőséget biztosítunk, nagyszabású közös rendezvényeinken minden korosztály számára feltöltődést, élményeket nyújtunk. Számos egyházi és civil szervezettel és alapítvánnyal állunk kapcsolatban, akik támogatják, segítik munkánkat, akár szakmailag, akár eszközök biztosításával vagy a tehetséggondozás szempontjából.
A gyermekvédelmi gondoskodásban lévő gyermekeknek, és az intézményben dolgozóknak a gondos szakmai munka mellett a lelki vezetők közreműködésével megvalósuló keresztény elvek közvetítése adja azt a többletet, ami miatt a nevelőszülők és a munkavállalók a mi intézményünket választják hivatásuk gyakorlásának helyszínéül.
Jelentkezés nevelőszülőnek
Mit jelent nevelőszülőnek lenni?
A nevelószülők családjukból kiemelt nehéz sorsú gyerekeket fogadnak be sajat háztartásukba, és gondozási, nevelési feladat ellátása mellett jelentősen hozzájárulnak a gyermek sorsának alakulásához, sikeres felnőtté válásához. A nevelőszülőség egy hivatás, ami sok türelmet és szeretetet igényel. A nevelőszülőség számos lehetőséget, örömforrást rejt magában, azonban felelősséget is jelent.
Ki lehetnevelőszülő?
Aki a következő feltételeknek megfelel:
- Legalább 8 általános iskolai végzettség és valamilyen szakképesítés (házaspárok esetében, csak az egyik félre vonatkozik)
- Egészségügyi alkalmasság – ezt háziorvos, szükség esetén szakorvos igazolja
- Megfelelő lakáskörülmények
- Büntetlen elóélet
- Nem áll cselekvőképességet érintő gondnokság és támogatott döntéshozatal hatálya alatt
- Pszichológiai alkalmasság (a gyermekvédelmi központok pszichológusai állapítják meg)
- 24. életévét betöltötte
- Házastársa vagy élettársa előzetes irásbeli hozzájárulása a nevelőszülői tevékenység végzéséhez
- Vállalja a 60 órás nevelőszülői tanfolyam, és később a Központi Oktatási Program elvégzését.
A nevelőszülői vállaláshoz szükséges képzést intézményeink téritésmentesen biztosítják.
Milyen díjazás jár a nevelőszülőnek?
A nevelőszülők foglalkoztatási jogviszonyban állnak, és munkájukért fizetést kapnak, emellett a gondozott gyermekek számától és szükségletétől függően nevelési ellátmányban is részesülnek. Emellett egyéb külön juttatásokat is kapnak a fenntartó vagy munkáltató döntése alapján (például: iskolakezdési támogatás, első felruházási támogatás, ünnepekhez kötődő juttatások, utazási kedvezmények stb.
További információ: 06-30/010-61-12