2023 november 8. és 10. között a Szent Péter és Pál Görögkatolikus Gyermekvédelmi Központ munkatársai emlékezetes lelkigyakorlaton vettek részt Máriapócs szívében, Magyarország nemzeti kegyhelyén. A 20 fős csoport, melyben az intézményvezető, nevelőszülői hálózat szakmai vezetői, nevelőszülői tanácsadók, gyermekotthon és lakásotthon vezetők, valamint gyermekvédelmi ügyintézők és gyermekfelügyelők voltak jelen, együtt töltött el három feltöltődéssel teli napot.
A csoportot a Máriapócsi Zarándokház vendégszeretettel fogadta. A szállás kényelmes két- és egyágyas fürdőszobás szobákban volt biztosítva, ahol a résztvevők bőséges reggelit, menüebédet és vacsorát is fogyaszthattak.
Az első nap délelőttjén érkeztek meg a résztvevők, majd 11 órára elfoglalták szobáikat. Ezt követően egy rövid imádsággal és a program ismertetésével kezdődött a nap. Az ebéd utáni pihenőt követően a csoport részt vett a kegytemplomban tartott Szent Liturgián. Délután Pindzsu István görögkatolikus pap, a Máriapócsi Családvár igazgatója tartott egy előadást a kiégés megelőzéséről, amely fontos témakör a szociális területen dolgozók számára. Az esti órákban egyéni programok, vacsora és közösségi programok szerepeltek a napirenden, beleértve a csapatépítő játékokat és a társasjátékokat a zarándokház közösségi termében.
A második napon korán reggel kezdődött a nap, reggelivel, majd egy 16 kilométeres gyalogos zarándoklattal, amely során a csoport a 8 boldogság kihelyezett stációinál pihent és imádkozott. A délutánt pihenéssel és a Máriapócsi Kegytemplomban tartott Szent Liturgiával töltötték, valamint megtekintették az óvodások Szent Márton napi lámpásfelvonulását. Az esti programok ismét a közösségi együttlét jegyében zajlottak, a zarándoklat élményeinek megbeszélésével, csapatépítő játékokkal és közös beszélgetéssel.
A zárónapon a reggeli után a csoport elhagyta a szálláshelyet, majd egy rövid záróimával és elmélkedéssel búcsúztak a kegytemplomtól. A programot a Máriapócsi kegytemplom és bazilita monostor megtekintése zárta.
Ez a háromnapos visszavonulás nem csak a testi és lelki feltöltődést szolgálta, hanem lehetőséget biztosított a szakmai közösség erősítésére és a gondolkodás megújítására is. A résztvevők számos értékes tapasztalattal és megújult energiával tértek vissza, készek arra, hogy újult erővel folytassák munkájukat a gyermekvédelemben.