RÓLUNK
A Hajdúdorogi Metropolitai Egyház, mint fenntartó az elesettek felkarolását hirdető Krisztusi küldetésből fakadóan, az „intézményesült irgalom” gyakorlására, a nehéz sorsú gyerekek megsegítése érdekében csatlakozott a gyermekvédelmi feladatvállaláshoz, és alapította meg gyermekvédelmi intézményeit.
A Szent Péter és Pál Görögkatolikus Gyermekvédelmi Központ szolgáltató tevékenységének formája szerint gyermekotthoni ellátást, és nevelőszülői elhelyezést biztosít, nevelőszülői hálózatot működtet, az ehhez szükséges képzéseket, tanfolyamokat szervezi. A nevelőszülői ellátás az intézményen belül jó szakmai együttműködéssel, egymást kiegészítve, segítve alkot tartalmas egységet a gyermekotthonokkal. A nevelőszülői hálózatban jelenleg több mint 470 gyermeket és fiatal felnőttet nevelünk 138 nevelőcsaládban a pár napos csecsemőtől a továbbtanulókig.
Kiemelt célunk, hogy a nevelőszülői létszámot növeljük, mert az egyre több gyermekvédelmi intézkedéssel érintett gyerek nevelőszülős, családpótló, egyéni szükségletének megfelelő elhelyezése csak így biztosítható. Ezért folyamatosan várjuk a jelentkezőket hálózatunkba! A körültekintő kiválasztást követően a jelentkezőket saját képzésünkkel készítjük fel a feladatra. Intézményünkben professzionális szakmai munka folyik, a nevelőszülők munkáját egy komoly felkészültségű és elkötelezett szakmai team segíti.
Fontos törekvésünk a nevelőszülők mentálhigiénés védelme melyet több szinten is támogatunk.
A fenntartó évente zarándoklatokat és lelki napokat szervez, ahol a nevelőszülőknek lehetősége van a kikapcsolódásra, spirituális elmélyülésre.
A Gyermekvédelmi Központ szintén a rekreálódást és feltöltődést célozza meg szabadidős programjaival, a nevelőszülőknek szervezett kirándulással, intézményi bállal és egyéb rendezvényekkel (pl. évzáró karácsonyi ünnepség). Kedvezményes nyaralási, táborozási lehetőségek biztosításával is segítjük a családok feltöltődését.
A nevelőszülői szakmai egység szupervíziós lehetőséget biztosít, pszichológus vezetésével az ellátási területeken nevelőszülői klubok, önsegítő csoportok működnek, illetve akár az egyéni pszichés megsegítés lehetősége is nevelőszülőink rendelkezésére áll.
A fenntartó minden évben sort kerít a kiemelkedő munkát végző nevelőszülők elismerésére. A gondozási tevékenységet segítve plusz juttatásokkal támogatjuk a nevelőcsaládokat: iskoláztatási támogatás, utógondozói ellátottak számára ruhapénz, leányanyát befogadó nevelőszülőknek járó többlet juttatás, karácsonyi- és húsvéti ajándékozás. A gondozási feladatokkal kapcsolatos, nem rendszeres költségek támogatásában szintén részt vállal a működtető.
Az elmúlt években több sikeres pályázat útján lehetővé vált a nevelőszülői háztartások nagy részében eszközfejlesztésre (háztartási gépek beszerzése), illetve az ellátás tárgyi feltételeinek fejlesztésére, és a beszerzett eszközökhöz kapcsolódó kompetenciafejlesztésre is, ezeket a lehetőségeket a továbbiakban is kiaknázzuk.
A közösség megtartó, formáló, támogató erejét felhasználva célunk, hogy ne csak egyszerűen a jogszabályokban előírt teljes körű ellátást biztosítsuk a gyermekvédelemben ellátottak számára, hanem egy biztonságot, segítséget nyújtó közösséghez is kapcsoljuk őket, amely a lelki és szellemi életük gazdagításával, pozitív közösségi élmények átélésével, támogató kapcsolatok biztosításával formálja a személyiségüket, alakítja világnézetüket, erősíti megküzdő képességüket. A görögkatolikus fenntartású gyermekvédelmi intézményekben egyedülálló módon a szakmai, és terápiás munkát lelki vezetők segítik.
Az ellátott gyerekeknek számos szabadidős programot, nyáron táborozási lehetőséget biztosítunk, nagyszabású közös rendezvényeinken minden korosztály számára feltöltődést, élményeket nyújtunk. Számos egyházi és civil szervezettel és alapítvánnyal állunk kapcsolatban, akik támogatják, segítik munkánkat, akár szakmailag, akár eszközök biztosításával vagy a tehetséggondozás szempontjából.
A gyermekvédelmi gondoskodásban lévő gyermekeknek, és az intézményben dolgozóknak a gondos szakmai munka mellett a lelki vezetők közreműködésével megvalósuló keresztény elvek közvetítése adja azt a többletet, ami miatt a nevelőszülők és a munkavállalók a mi intézményünket választják hivatásuk gyakorlásának helyszínéül.